Koprive hipertenzija, Visoki krvni tlak - 'tihi ubojica'
Kod nas se javljaju dvije vrste koprive: Urtica dioica L. Cvjetovi koprive su jednospolni, vrlo neugledni i sitni, skupljeni u visećim mlohavim resama. Kopriva cvjeta od početka lipnja do kraja rujna.

Oprašivanje se vrši uz pomoć vjetra, budući da kopriva ne privlači nikakve insekte, ističu stručnjaci s poljoprivrednog portala Priroda i biljke. Obje navedene vrste koprive vole dobro pognojeno tlo te ih je moguće pronaći u: vrtovima uz kuće, uz prometnice, mjestima gdje se zadržavaju domaće životinje.

Svi nadzemni dijelovi koprive se koriste za pripremu soka od koprive, a od listova i korijena se može pripraviti čaj. Premda je ljekovita, kopriva ima široku upotrebu i izvan medicine, koprive hipertenzija koristi se: u tekstilnoj industriji, kao ekstrakt u šamponima za masnu kosuza pripremu ukusnih koprive hipertenzija i variva, u prehrambenoj industriji za proizvodnju posebnih vrsta sireva, kao sredstvo za suzbijanje lisnih uši, kao hrana za zečeve i svinje.

Foto: Photospin Svi dijelovi koprive imaju ljekovito djelovanje — cvijet, stabljika, lišće i korijen. Ljekovita svojstva koprive se ogledaju u njenom posebnom sastavu.

Kopriva sadrži: vitamine A, C i B, minerale kalcij, željezo, magnezijfosfor, kalij i natrij, sve esencijalne aminokiseline. Premda je u prošlosti bila vrlo popularna u liječenju brojnih tegoba i bolesti, ljekovitost koprive je potvrđena tek u novije vrijeme.

U narodnoj medicini kopriva ima široku primjenu. Kopriva kao lijek se u narodnoj medicini koristi u liječenju bolesti i stanja kao što su: jačanje imunološkog sustava.
