Oscilacije tlaka. Oprezno sa skokovima krvnog tlaka, „tihi ubojica“ ne miruje
Povišeni krvni tlak najčešće je nepoznatog uzroka — tzv.

Rjeđe se otkrije uzrok tumor nadbubrežne žljezde ili suženje jedne bubrežne arterije i njegovim otklanjanjem povišeni krvni tlak se može izliječiti. Zašto je bitno prepoznati povišeni krvni oscilacije tlaka Neprepoznati ili loše liječeni povišeni krvni tlak može biti uzrok brojnih komplikacija — moždanog udara, popuštanja srca, oštećenja bubrega i oscilacije tlaka cirkulacije.
Što nam čini visok tlak
Dijagnoza povišenog krvnog tlaka je ozbiljna dijagnoza jerako je ispravna značajno mijenja život bolesnika i zahtijeva dugotrajno liječenje.
Zato je vrlo bitno točno izmjeriti krvni tlak.

Tlak se mjeri na nadlaktici. Tlakomjer mora biti ispravan, a manžeta tlakomjera primjerena opsegu nadlaktice.

Najbolje je procijeniti vrijednosti krvnog tlaka 24 satnim mjeračem krvnog tlaka — automatskim tlakomjerom kojega bolesnik nosi u svom životnom okruženju. Takav uređaj sam, automatski, u određenim razmacima, mjeri krvni tlak i puls.
Navigacija objava
Iste tegobe — vrtoglavica, lelujanje, malaksalost, glavobolja i zeleni čaj tlak. Kod bolesnika koji su preboljeli moždani ili srčani udar krvni tlak treba biti još niži.
Naravno treba uzeti u obzir i opće stanje bolesnika, postojanje promjena na krvnim žilama, druge pridružene bolesti i sl.
Nemojte da krvni tlak bude vaša tempirana bomba! Donosimo i upute kako pravilno sam kod kuće mjeriti tlak, što kada se tlak prenaglo spusti, zašto je visoki tlak opasniji od niskog, kako voditi dnevnik tlaka i kako pravilno piti lijekove.
Što je to oscilirajući krvni tlak? Krvni tlak normalo oscilira.
Nepotpuno razjašnjeni mehanizmi
Tijekom noći je niži, po danu je viši. U mirovanju je niži, a u naporu fizičkom ili psihičkom viši. Zato je potrebno uraditi 24 satno mjerenje krvnog tlaka kojim se oscilacije tlaka prosječne vrijednosti tlaka, najniže i najviše vrijednosti te postotak odstupanja izmjerenih vrijednosti od nekih zadanih normalnih vrijednosti.
Mama mi ima 65 godina i prije par mjeseci je počela osjećati vrtoglavicu koja bi trajala cijeli dan, te je radi toga išla oscilacije tlaka TCD vb sliva. Na neurološkom pregledu je utvrđeno da ima početne ath. Ona je cijeli život imala jako nizak gornji tlak, a sada joj ješto je normalno ali njoj očito smeta jer joj u zadnje vrijeme i zuji u ušima, barem tako kaže.
Koje su pretrage potrebne u sklopu obrade povišenog krvnog tlaka? Potreban je detaljan razgovor s bolesnikom radi otkrivanja njegovih tegoba i navika, detaljan klinički pregled cijelog tijela, određene laboratorijske pretrage krvi i mokraće, ekg, ultrazvuk bubrega, ultrazvuk srca, ergometrija snimanje EKG-a i mjerenje krvnog tlaka tijekom kontroliranog opterećenja ispitanika i 24 satno mjerenje krvnog tlaka.

Kako se liječi povišeni krvni tlak? Kada se sigurno utvrdi postojanje visokog krvog tlaka on se liječi na više načina. Prva mjera je smanjenje tjelesne težine i pojačana tjelesna aktivnost — npr. Naravno u tim aktivnostima treba imati mjere i postepeno povećavati stupanj i trajanje opterećenja. Vrlo je važno prestati s uzimanjem alkohola i prestati pušiti.
Treba reducirati i unošenje soli hranom. Ako se krvni oscilacije tlaka - nakon nekoliko tjedana provođenja gore nabrojanih mjera ne snizi — treba odlučiti koje lijekove primijeniti.
Povišeni krvni tlak – arterijska hipertenzija
Postoji nekoliko skupina lijekova koji se mogu podijeliti po mehanizmu djelovanja: Lijekovi koji potiču izlučivanje soli — diuretici i uz njih ne smije se jesti slano Lijekovi koji izravno ili posredno preko centara u mozgu izazivaju širenje krvnih žila i pad tlaka Lijekovi koji smanjuju podražaj anutonomnog nevoljnog živčanog sustava koj i uprvlja radom srca i krvnih žila Raznim kombinacijama navedenih lijekova Vrlo je važno početno liječenje povišenog krvnog tlaka provoditi pod kontrolom liječnika te s satnim mjeračem krvnog tlaka i oscilacije tlaka kontrolirati učinak izabranog lijeka.
Ponekad, u početku oscilacije tlaka, dolazi do izrazitijeg pada krvnog tlaka što bolesnici slabo podnose pa često prekidaju liječenje.

Liječenje se ne smije prekinuti već treba dozu lijeka smanjiti i češće mjeriti krvni tlak. Kada se postigne stabilna vrijednost krvnog tlaka treba nastaviti s uzimanjem lijeka. Za većinu lijekova potrebno je pričekati petnaestak dana uzimanja lijeka da se vidi puni učinak.
Pritiskom na ovu tačku možete u tren oka smanjiti visok krvni pritisak i bolove u telu!
Smiju li se lijekovi uzimati po potrebi? Lijek ne valja uzimati sporadično, a kod nekih lijekova to može biti izrazito opasno!

Promjenu doze ili vrste lijeka treba dogovoriti sa svojim liječnikom, a nikako se povoditi za onim što uzima susjeda ili prijatelj. Posebno oscilacije tlaka naglasiti da ne treba panično i brzo snižavati krvni tlak koji je skočio nakon nekog uzbuđenja već je puno bolje uzeti neko sredstvo za smirenje i pričekati sat ili dva te onda izmjeriti krvni tlak. Ako je krvni tlak i dalje jako visok tada treba potražiti savjet liječnika.
Tjelesne aktivnosti i povišeni krvni tlak Oni bolesnici koji uz lijekove oscilacije tlaka dobro reguliran krvi tlak mogu se baviti raznim laganim tjelesnim aktivnostima kao brzo hodanje, trčanje, planinarenje, plivanje, vožnja biciklom i sl. Ne smiju se baviti takmičarskim sportovima.
Ukoliko su lijekovi smanjili povišen krvni tlak, to znači da dobro djeluju. Treba ih piti praktički doživotno, jer bi prestankom njihovog uzimanja došlo do ponovnog porasta tlaka ponekad tako naglo da može doći do srčanog ili moždanog udara.
Moraju izbjegavati veće napore kada je jako hladno ili jako toplo. Trebaju se postepeno zagrijati i postepeno povećavati stupanj napora kojem se izlažu. Mogu se kupati, ali ne smiju naglo ulaziti u vodu. Tjelesna aktivnost je dobra, ali treba biti razumna i ne treba istraživati krajnje granice svoje tjelesne sposobnosti.